Energy Label - a compass that needs calibration - Consumer Corner
اگر کمی به جعبه و خود کالایی که قصد خرید آن را دارید دقت کنید برچسب و نشان های مختلفی روی آن خواهید دید. یکی از مهم ترین این نشان ها که باید مخصوصاً به هنگام خرید کالای برقی به آن دقت کنید، برچسب انرژی است. اصولاً هدف از نصب برچسب انرژی روی کالاهای مختلف، مشخص کردن میزان مصرف انرژی کالا برای مصرف کننده است. برچسب انرژی به طور معمول در ۷ رنگ برای هفت سطح که به ترتیب از حرف A تا G نام گذاری شده، تشکیل شده است.

هرچقدر میزان مصرف انرژی دستگاه شما کمتر باشد به حرف A نزدیک تر است و بازدهی بالاتری دارد؛ بنابراین سطح A بهینه ترین سطح مصرف انرژی و بالاترین بازدهی را نشان می دهد و هرچه به سمت پایین می رود پر مصرف تر می شود به طوری که سطح G پرمصرف ترین سطح انرژی است؛ اما در سال های اخیر با پیشرفت تکنولوژی و صنعت، کالاهایی با برچسب انرژی A+ و A++ نیز روانه بازار شده اند که مصرف انرژی کمتری نیز دارند. برای دریافت اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنم درباره ی تفاوت مصرف انرژی a و a+ بیشتر بخوانید .

چهار بخشی اصلی یک برچسب انرژی عبارت اند از

در سمت راست و بالای کالاهایی که داخل کشور ما عرضه می شوند، علامت استاندارد ایران قرار دارد.
در زیر علامت استاندارد سطح مصرف انرژی کالای شما نمایش داده می شود که به طور معمول حرفی بین A تا G است.
موارد ذکر شده در بخش بعدی بسته به کالای شما متفاوت است، برای برچسب روی یخچال معمولاً شامل اطلاعاتی از قبیل حجم محفظه نگه دارنده مواد منجمد و غیر منجمد، حجم بخش یخچال و بخش فریزر دستگاه، حجم بخش یخساز یخچال، ولتاژ مناسب ورودی به دستگاه، کلاس منطقه آب و هوایی مناسب دستگاه و. است.
پایین ترین بخش برچسب انرژی شامل اطلاعاتی از نام برند و مدل دستگاه است که البته در بعضی موارد این بخش در بالای برچسب انرژی دیده می شود.

برچسب انرژی یخچال چه اطلاعاتی را در اختیار ما می گذارد؟
برچسب انرژی یخچال معمولاً در قسمت از بدنه یا رو درب یخچال نصب می شود تا توجه خریدار را به خود جلب نماید. امروزه تقریباً در تمام دنیا سازمان های استاندارد هر کشور قوانین سختی بر وم نصب برچسب انرژی مخصوصاً برای شرکت های تولید کننده کالاهای برقی اعمال می کنند. این موضوع سبب شده که رقابت زیادی میان این شرکت ها برای تولید محصولات بهینه تر و کم مصرف تر صورت بگیرید به طوری که محصولات جدید رقابتی بر روی سطح مصرف انرژی A دارند که در آن وجود علامت + در کنار این حرف و تکرار آن به معنی مصرف انرژی کمتر و بازده بالاتر است؛ اما این موضوع برای مصرف کننده یخچال و فریزر چرا باید اهمیت داشته باشد؟ طبق تحقیقات صورت گرفته به طور متوسط اخلاف یک حرف یا رتبه میان دو کالا به معنی کاهش تقریباً ۱۴ درصدی در مصرف انرژی است که اهمیت بالای این رتبه بندی را برای مصرف کنندگان نشان می دهد.

مواردی که معمولاً در برچسب انرژی یخچال ها وجود دارد کدامند؟
مصرف انرژی یخچال که برحسب کیلووات ساعت در سال ذکر می شود. این مقدار را برحسب ساعت با یک محاسبه ساده می توانید به دست آورید. فرضاً اگر روی یخچال عدد ۵۰۰ کیلووات ذکر شده باشد یعنی اینکه در هر ساعت تقریباً بین ۶۰ تا ۷۰ وات برق مصرف می کند که بسیار مناسب است. البته توجه داشته باشید که میزان مصرف انرژی یخچال در طول فصول تابستان تا زمستان متفاوت است. در زمستان برق کمتری مصرف می شود اما در تابستان این مقدار بیشتر است.
نام شرکت سازنده و مدل یخچال
حجم نگهداری مواد غذایی غیر منجمد برحسب لیتر که مربوط به قسمت فریزر است.
حجم نگهداری مواد غذایی منجمد برحسب لیتر که مربوط به قسمت یخچال است.
کلاس منطقه آب و هوایی مناسب برای دستگاه

روش های صرفه جویی انرژی در مصرف انرژی یخچال
در ادامه چند روش ساده برای کاهش مصرف برق یخچال فریزر را اشاره خواهیم کرد:

همان طور که ذکر شد بهتر است به هنگام خرید یخچال فریزر و مردد بودن بین دو مدل مشابه حتماً مدلی که مصرف انرژی کمتری از آن روی برچسب انرژی یخچال درج شده تهیه کنید.
اندازه و ابعاد یخچال اهمیت بالایی دارد. بسیار دیده ایم که زوج های جوان به دلایل غیرقابل قبول سعی در خرید یخچال های بزرگ دارند در حالی که در چند سال اول زندگی خود نیازی به یخچال با این حجم ندارند، این موضوع علاوه بر اتلاف هزینه بیشتر برای خرید دستگاه اتلاف انرژی برق بیشتر را نیز در آینده برای شما خواهد داشت.
میزان باز و بسته کردن یخچال را کم کنید. اگر بچه کوچک دارید که این موضوع را رعایت نمی کند، از قفل کودک های متنوع بازار استفاده کنید. بعد از هر بار باز و بسته کردن یخچال، دستگاه باید برای رسیدن به دمای تعیین شده انرژی بیشتری مصرف کند.
حتی الامکان هنگام خرید، یخچال های بدون برفک یا نوفراست را تهیه کنید تا به طور خودکار مصرف برق کاهش یابد. اگر یخچال شما قابلیت برفک زدایی ندارد سعی کنید در مدت زمان های معین و متناوب این کار را انجام دهید تا بازده انرژی دستگاه کم نشود و به طبع آن مصرف برق بالا نرود.
یخچال فریزر را در محیط گرم و با رطوبت بالا قرار ندهید. برای مثال قرار دادن یخچال در کنار اجاق گاز و یا در ورود و خروج توصیه نمی شود.
روی مواد غذایی مخصوصاً مایعات درون یخچال را بپوشانید، رطوبت وارد شده به دستگاه به معنی افزایش پیدا کردن فعالیت دستگاه و به طبع آن مصرف انرژی بالاتر است.
از سالم و تمیز بودن لاستیک های دور یخچال اطمینان حاصل کنید. وجود هر نوع درز و شکاف در آن به معنی هدر رفت انرژی است.
اگر گردش هوا میان طبقات یخچال فریزر وجود نداشته باشد، دستگاه با فشار بیشتری کار می کند تا اختلاف را جبران کند بنابراین از اینکه بیش از ۷۵ درصد از حجم یخچال و فریزر را اشغال نمی کنید، اطمینان حاصل کنید.
از قرار دادن مواد غذایی گرم درون یخچال خودداری کنید. می توانید این مواد را مدتی بیرون بگذارید تا خنک شوند توجه کنید که یخچال برای تنظیم دمای داخل خود بعد از ورود غذای گرم باید انرژی بیشتری مصرف کند.
فاصله حداقل ۲۰ سانتیمتر پشت یخچال با دیوار را جهت گردش هوا رعایت کنید. علاوه بر این از چسباندن دیگر وسایل درون آشپزخانه به یخچال بپرهیزید.
یخچال را تمیز و مرتب نگاه دارید، مقاله راهنمای کامل نظافت یخچال برای خانم های خانه دار را حتما مطالعه بفرمایید.
اگر برای طولانی مدت به مسافرت می روید دمای یخچال را تا ۶ درجه نیز می توانید قرار دهید. در این صورت فشار کمتری به کمپرسور وارد می شود.

طرز تهیه ساده چیزکیک

به وبلاگ خود خوش امدید

روش آسان تهیه خامه روی کیک

انرژی ,یخچال ,مصرف ,برچسب ,های ,دستگاه ,مصرف انرژی ,برچسب انرژی ,می شود ,انرژی یخچال ,یخچال را ,برچسب انرژی یخچال ,مصرف انرژی کمتری

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
keshavarzeirani taqziye putoke learningenglish2 vlhan2001 balaei6429 jahanmihan lisggap forsat-chat